Zakup mieszkania na wynajem w Warszawie – to się opłaca!
Zakup mieszkania na wynajem w Warszawie jest stabilną, bezpieczną i dochodową formą inwestowania długoterminowego. Dlaczego tak jest? Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że Polska jest ważną częścią Europy – nie tylko tej geograficznej, w której przecież byłą zawsze, lecz także jej największej i najważniejszej organizacji, skupiającej najstarsze i najbardziej rozwinięte państwa kontynentu, czyli Unii Europejskiej. Jako państwo będące wciąż na dorobku, często patrzymy na naszych bogatszych sąsiadów. To oni stanowią dla nas punkt odniesienia, a także pewien standard, do którego chcemy i będziemy dążyć.
Jak wyglądamy na tle Europy
Jest całkiem nieźle, a co najważniejsze, to trend jest bardzo dobry.
Dzisiaj w Polsce ponad 80% osób mieszka w swoich mieszkaniach/domach (będących własnością lub należących do któregoś z członków rodziny).
Zbliżone wartości notują też kraje, które podobnie jak my, swoje bogactwo i wolny rynek budujemy od niedawna. W Rumunii jest to blisko 97%, a na Litwie, Węgrzech, Słowacji czy w Chorwacji około 90%. Po drugiej stronie skali znajdują się bogate państwa Unii, w których na swoim mieszka zaledwie 50-60% osób. Prym wiodą tu Niemcy i Austria, zaraz za nimi jest Francja, Szwecja, Finlandia i Włochy. Wyjątkiem od reguły są ty tylko dwa kraje. Pierwszy to Norwegia ze wskaźnikiem na poziomie 85%. Tam naftowe prosperity wywindowało poziom płac, a wraz z nim popyt na nieruchomości mieszkaniowe. Drugi to Hiszpania notująca wartość 80%. Tam kryzys i wysokie bezrobocie spowodowały, że młodzi i ci nawet nieco starsi mieszkają wciąż z rodzicami.
Wnioski nasuwają się same – rynek najmu w Polsce ma bardzo duży potencjał wzrostowy. Choć poziom najbogatszych państw Unii będzie trudny do osiągnięcia, to nawet poziom średniej europejskiej pozwala inwestującym w mieszkania na wynajem z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Warszawa działa jak magnes
Warszawa jako stolica administracyjna i biznesowa Polski wciąż przyciąga nowych mieszkańców. Dziś w samej aglomeracji mieszka ponad 2 miliony osób, a są to tylko dane oficjalne (meldunkowe), bo tych którzy pracują i mieszkają w Warszawie, ale wciąż są zameldowani gdzie indziej, trudno policzyć.
Szacuje się, że ponad połowa mieszkańców stolicy to osoby przyjezdne, które w większości wiążą z tym miejscem swoją przyszłość – zarówno rodzinną, jak i zawodową.
Niezmiernie rzadko zdarza się, aby osoby takie po przybyciu do Warszawy miały możliwość sfinansowania zakupu własnego M. Po pierwsze osoby te w zdecydowanej większości dopiero w Warszawie zarobią swoje pierwsze poważne pieniądze. Po drugie ceny mieszkań w stolicy są najwyższe w kraju i dla większości przyjezdnych stanowią one przez długi czas barierę nie do przeskoczenia. Dodajmy do tego fakt, że Warszawa jest największym i wciąż rozwijającym się biznesowym centrum Europy Środkowej (przyciągającym pracowników kontraktowych i expatów), a także coraz częstszym celem turystycznym (w 2015 roku Warszawę odwiedziło ponad 8,5 mln turystów, z których ponad 35% wybrało na nocleg miejsca inne niż hotel). To wszystko buduje pozytywny trend dla inwestycji w mieszkania przeznaczone na wynajem.
Wciąż dobre ceny
Jako inwestor weźmy też pod uwagę ceny nieruchomości w Warszawie (inwestycyjny koszt wejścia), które pomimo ciągłego wzrostu wciąż są od kilkunastu do kilkudziesięciu procent niższe niż w innych stolicach Europy. Dodajmy do tego aktualny poziom rentowności netto z najmu, który dla największych aglomeracji w Polsce wyniósł w 2016 roku średnio 5% (w roku 2010 tylko 3,9%), a w Warszawie wyniósł aż 5,5%. Do tego wszystkiego warto jeszcze spojrzeć na aktualny poziom rentowności lokat bankowych – to zaledwie około 1,5%.
Biorąc pod uwagę powyższe można stwierdzić, że zakup mieszkania na wynajem w Warszawie stanowi bardzo ciekawą, rentowną, bezpieczną i długofalową strategię inwestycyjną.
Zdjęcie tytułowe: Biedronka102 / CC BY / Pixaby
- Written by: Marta
- Posted on: 17 lutego 2017
- Tags: #MojeMiastoWarszawa, #Warszawa