Home staging część 3 – o wyposażeniu, zdjęciach, znaczeniu dobrego ogłoszenia i prezentacji mieszkania

Zapraszam do przeczytania trzeciej ostatniej części cyklu artykułu na temat zwiększania wartości nieruchomości dzięki home staging.

Jak pisałam na facebooku, miałam przyjemność poprowadzić wykład dotyczący home staging jako szybkiego sposobu na zwiększenie wartości nieruchomości podczas targów Furnishow w Warszawie.

Pozwoliło mi to jeszcze raz spojrzeć na temat, który poruszałam wcześniej – pierwsza część artykułu znajduje się tu: , a część druga tu:

Elementy wyposażenia

Elementy wyposażenia mogą znacznie wpłynąć na wizerunek mieszkania. Należy się zastanowić, jeśli nie robimy generalnego remontu wymiana których elementów przyniesie nam najwięcej korzyści i przyczyni się do tego, że mieszkanie zyska na charakterze i spójności. Poniżej przedstawiam kilka podstawowych elementów, którym w mieszkaniu przed home staging należy się przyjrzeć i jeśli wymagane (stara, niepasująca, zniszczona rzecz) wymienić.

Dzięki temu , że jest internet mamy obecnie dostęp do ogromnej bazy elementów wyposażenia bardzo często w atrakcyjnych cenach. Nie musimy też kupować nowych rzeczy – sporą bazą używanych przedmiotów jest choćby allegro czy olx. W home staging najważniejsza jest kreatywność – umiejętność maksymalizacji efektów przy minimalizacji kosztów.

Tekstylia i małe dodatki (świeczki, artykuły dekoracyjne)

Tekstylia – mam na myśli pled na łóżko, poduszki koce, zasłony i małe dodatki mogą znacznie wpłynąć na wizerunek mieszkania, nie wymagając dużych nakładów finansowych. Ocieplają mieszkanie, sprawiają, że wygląda ono na bardziej przytulne. Mogą też wpłynąć na zmianę kolorystyki,  a w przypadku mieszkania pomalowanego głównie na biało dodać mu charakteru i wyrazu.

Z drugiej strony nie należy kupować zbyt wielu dodatków, bo bardzo często najemcy, czy też kupujący mieszkanie będą chcieli urządzić je po swojemu. Bardzo często maja już oni swoje dodatki, które będą chcieli wykorzystać. Proponuję zastosować rozwiązanie, które u nas bardzo dobrze się sprawdza – wyposażyć mieszkanie w minimalną ilość dodatków, a resztę wypożyczyć (np. wziąć od siebie z domu) na potrzeby sesji zdjęciowej.

Lampy

Jedne z moich ulubionych elementów do metamorfoz. Obecnie ciekawe nowe lampy można kupić już za kilkaset złotych, nie mówiąc o tych używanych. Zmieniają charakter pomieszczenia, jego klimat i nastrój. O roli oświetlenia pisałam też w poprzednim artykule.

Krzesła

Ładne krzesło może ciekawie zmienić wygląd jadalni , salonu czy pokoju. Ciekawą opcją jest też zastosowanie różnych krzeseł przy jednym stole. Poniżej parę przykładów:

Warto również zamienić stare zniszczone krzesła na nowe lub nadać im nowe życie przez odnowienie (pomalowanie lub zmianę tapicerki). Szczególnie modne są ostatnio odnowione krzesła a’la PRL.

Półki

Półki są kolejnym elementem, który potrafi przy niewielkim koszcie zmienić wygląd ściany. Poniżej kilka przykładów ciekawych półek.

O znaczeniu dobrych zdjęć

Dobre zdjęcia są nie do przecenienia. Pisałam tez o tym tu:. Zalecam powierzenie zrobienia sesji zdjęciowej profesjonalnemu fotografowi wnętrz, szczególnie jeśli nie czujecie się silni w tej dziedzinie.

Zrobienie sesji zdjęciowej zajmuje łącznie z przygotowaniem parę godzin. Efekt (przed i po) oceńcie sami na poniższych przykładowych zdjęciach kuchni.

Jeśli jednak nie chcecie wydawać na fotografa lub macie mało czasu poniżej kilka najważniejszych rzeczy, którymi warto się kierować robiąc zdjęcia samemu:

  • zdjęcia robimy w ciągu dnia, najlepiej jak dzień jest słoneczny
  • jeśli mamy warto wykorzystać obiektyw szerokokątny i statyw
  • jeśli nie mamy statywu spróbujmy użyć krzesła lub innego mebla w pomieszczeniu, statyw jest szczególnie ważny jeśli oświetlenie jest słabe
  • do poprawnego ustawienia balansu bieli przyda się biała kartka
  • nie używamy lampy błyskowej – nierównomiernie oświetla obiekty i pozostawia cienie
  • nie robimy zdjęć pod słońce
  • robimy zdjęcie każdego pomieszczenia (nawet jeśli nie wykorzystamy wszystkich w ogłoszeniu), niektóre osoby mogą poprosić o przesłanie dodatkowych zdjęć np. mailem
  • warto umieścić zdjęcie budynku oraz ciekawych obiektów w okolicy – park/przedszkole/restauracja/kawiarnia – w zależności od potencjalnych zainteresowań naszej grupy docelowej

Zdjęcia łazienki

Zrobienie dobrych zdjęć łazienki jest dla amatora bardzo trudne. Łazienki są na ogół małe i słabo oświetlone. Szerokokątny obiektyw jest tu nieoceniony. Poniżej zdjęcia tej samej łazienki w obiektywie fotografa i w moim (drugie zdjęcie).

Ogłoszenie i prezentacja mieszkania

Stworzenie dobrego ogłoszenia dotyczące mieszkania może znacznie ułatwić nam szukanie najemcy lub kupca. Jest to szczególnie ważne w przypadku najmu, gdzie nowego najemcy będziemy szukać średnio co rok (tak wynika z naszych doświadczeń). Warto się przyłożyć i napisać ogłoszenie raz, a dobrze, a potem jedynie uaktualniać  je w razie potrzeby. O  tym jak napisać dobre ogłoszenie pisałam już w szczegółach tu:

Prezentacja mieszkania

Prezentacja mieszkania to wisienka na torcie jeśli chodzi o home staging. Do prezentacji mieszkania warto dobrze się przygotować – rozmawiając z potencjalnym nabywcą lub wynajmującym wypytać się o sytuację rodzinną np. liczbę osób i preferencje jeśli chodzi o mieszkanie i okolicę. Podczas przezentacji mieszkania warto nawiązywać do tych preferencji i podkreślać pozytywne aspekty z punktu widzenia tej konkretnej osoby. Jak już skończymy nasza „prezentację” warto dać oglądającemu trochę swobody, żeby mógł na spokojnie się rozejrzeć po mieszkaniu. Jeśli będzie miał jakieś pytania to na pewno je zada.

Oczywiście mieszkanie powinno być posprzątane, wywietrzone. Można też zadbać o delikatny zapach np. przez zapalenie zapachowego kominka czy użycie odświeżacza. Należy również pozbierać i usunąć z widoku rzeczy osobiste – bardzo ważne jest, żeby potencjalny najemca/ kupujący poczuł się jak u siebie w domu, a nie jak u kogoś na wizycie.

Po przeprowadzeniu przezentacji zapytaj co najbardziej podobało się w nieruchomości, a co można by było zmienić. Pozwoli to poznać perspektywę nabywców i lepiej przygotować się do kolejnych prezentacji.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.