Podział mieszkania 48m2 na dwie kawalerki – czy to możliwe?

Tak, możliwe, pod warunkiem, że oryginalny plan mieszkania na to pozwala. Zanim dokonujemy zakupu mieszkania pod takie cele, musimy się upewnić, że jego techniczne uwarunkowania: podłącza wodne, kanalizacyjne, wentylacje na to pozwolą.

Otrzymałyśmy wiele pytań jak wyglądał oryginalny plan mieszkania, które po naszej metamorfozie stało się dwoma zupełnie niezależnymi kawalerkami.

Poniżej plan mieszkania PRZED i PO. Przyłącza wodno-kanalizacyjne w środkowej części mieszkania umożliwiła nam podział i stworzenie prawie lustrzanych odbić mieszkań.

Mieszkanie mimo 48m2 wydawało się bardzo małe ze względu na dość ciężką zabudowę – modne kiedyś pawlacze, boazerie na korytarzu oraz intensywne kolory ścian (czerwień z elementami kamienia).

Kawalerka po lewej stronie zyskała na przestrzeni dzięki wybiciu otworu drzwiowego z korytarza do pokoju oraz otwarciu kuchni na pokój dzienny.  Jasne ściany i biel mebli przełamana została turkusową kanapą oraz intensywnymi w kolory obrazkami na ścianach.

Ciężka drewniana kuchnia zastąpiona została zabudową białą połączoną z drewnem: dąb rustykalny.  Biały stół z krzesłami oddziela aneks kuchenny od części dziennej mieszkania.

Oryginalna łazienka zmieniła swój układ funkcjonalny ze względu na zmianę przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Ten zabieg miał na celu przeniesieniu odpływu miski ustępowej jak najbliżej ściany z sąsiadującą nowopowstałą łazienką drugiej kawalerki. Do tego nowe wyposażenie– mimo, iż płytki oraz armatura była wyborem dość ekonomicznym ze względu na ograniczony budżet, jesteśmy bardzo zadowolone z efektu: połączenie białek płytki z płytką imitującą drewno.

Druga kawalerka mimo jeszcze mniejszego metrażu, została zaprojektowana tak by bez problemu zmieściła się tam pojemna szafa, komoda oraz duże rozkładane łóżko . Szarości, beże, drewno oraz naturalne tkaniny sprawiają, ze przestrzeń jest bardzo przytulna. Stół i wygodne krzesła to zarówno miejsce do posiłków, ale także dobrze doświetlone biurko do pracy.

Ukryty we wnęce aneks kuchenny (oryginalnie część garderoby) bez problemu pomieścił wszystkie sprzęty: zmywarkę, piekarnik, lodówko-zamrażarkę. Drewniany regał na książki lub artykuły kuchenne sprytnie ukrył bardzo widoczne i obszerne rury CO.

Pierwotna
garderoba oraz część korytarzu została wykorzystana pod aneks kuchenny oraz
nową łazienkę.

Taka transformacja mieszkania to dość spora inwestycja początkowo –nowe przyłącza, układ elektryczny, podlicznikowanie , ale także wyposażenie dwóch niezależnych mieszkań : sprzęt AGD oraz pełen umeblowanie.

Jednak jeśli myślimy o dłuższej perspektywie inwestycji, to zdecydowanie jest to efektywne ROI z m2. Kupując większe mieszkania mamy większe możliwości negocjacji  ceny i niższej ceny zakupu m2, z kolei przy wynajmie wiemy, że kawalerki to formaty najszybciej znajdujące swoich nabywców charakteryzujące się największa rentowność z m2 wynajmu.

Niełatwy remont, ale dobrze zaplanowany i przeprowadzony z odpowiedzialną i znającą się na rzeczy ekipą kończy się sukcesem i satysfakcją. 48m2 i dwie kawalerki, można? Można!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.