Jak urządzić bardzo małe mieszkanie – kawalerka na Powiślu

Mieszkanie na ulicy Wilanowskiej (w Śródmieściu blisko Wisły), kupiliśmy pod koniec 2015 roku. Szukaliśmy małego mieszkania pod inwestycję na wynajem (małej kawalerki). Trochę czasu i kilka herbatek zajęło nam przekonanie właścicielki mieszkania pani Hani, żeby to właśnie nam sprzedać to mieszkanie. Pani Hania mimo wieku prawie 90 lat była bardzo twarda negocjatorką. Nie obyło się też bez paru zwrotów akcji. Na szczęście ostatecznie udało się w wymaganym czasie zdobyć kredyt i podpisać akt notarialny.

Podstawowa charakterystyka mieszkania:

  • 21m2
  • Budynek z lat 70 tych
  • Doskonała lokalizacja – Śródmieście (Powiśle)
  • Mieszkanie usytuowane na VI piętrze (winda) w świeżo wyremontowanej kamienicy, czysta i zadbana klatka schodowa
  • Piękny widok na park, bulwary wiślane i Powiśle

Tak mieszkanie wyglądało przed remontem:

 

Mieszkanie wymagało całkowitego remontu – dzięki usunięciu ściany między kuchnią, a dużym pokojem udało się optycznie mieszkanie powiększyć.

Poniżej plan mieszkania uwzględniający już usunięcie ściany.

Podstawowy zakres prac dla małego mieszkania

Ze względu na małą powierzchnię mieszkania niezbędne jest urządzenie go w taki sposób, żeby spełniało wszystkie funkcje, a jednocześnie zostało trochę wolnego miejsca na podłodze. Przy urządzaniu małego mieszkania ergonomia jest sprawą bardzo ważną.

Aranżując małe mieszkanie skupiamy się na tym, żeby uwzględniało przede wszystkim rozmieszczenie kluczowych elementów mieszkania takich jak:

  • Kuchni (w tym: zlewozmywak, lodówka, płyta grzewcza, zmywarka i piekarnik – w drugiej kolejności jeśli jest miejsce)
  • Łazienki
  • Łóżka
  • Pralki
  • Szafy i miejsc do przechowywania
  • Stołu (nawet niewielkiego i min 2 krzeseł)

Reszta wyposażenia jest sprawą drugorzędną, zależy od ilości miejsca, które pozostało jak i od potrzeb dekoracyjnych.

Poniżej opiszę jak podeszliśmy do realizacji powyższych punktów.

Kuchnia

Dotychczasowe miejsce kuchni wydało się idealne do aranżacji kuchni, szczególnie, że znajduje się tam małe okno. Żonglując miejscem udało się w długości mebli 2,05m zawrzeć podstawowe kuchenne funkcjonalności, łącznie ze zmywarką. Zrezygnowaliśmy natomiast z piekarnika.

Łazienka

Pomieszczenie o powierzchni 3,7m2 nie dawało zbyt wiele możliwości aranżacyjnych. Zdecydowaliśmy się na kabinę prysznicową. Dodatkowo umieściliśmy szafki nad ubikacją (jest to patent, który stosujemy w większości naszych realizacji) – wyglądają bardzo designersko i są bardzo pojemne.

 

Łóżko i szafy

W przypadku małych mieszkań istnieje kilka opcji jeśli chodzi łóżko, tak żeby nie zajmowało ono całego pokoju.

  • Opcja 1 – Łóżko na antresoli – to opcja dostępna niestety tylko dla wysokich mieszkań (głównie w kamienicach), zakładamy ją w naszej realizacji na Pradze. Tu niestety sufit był zbyt nisko.
  • Opcja 2 – Łóżko w formie rozkładanej kanapy – w wielu mieszkaniach na wynajem jest stosowana ta opcja. Korzystna dla właściciela mieszkania ze względów kosztowych. Ze względu na to, że spanie na kanapie rozkładanej nie jest niestety wygodną opcją szczególnie w długim terminie – odrzuciliśmy ją. Zależy nam na komforcie Wynajmujących i na ich zadowoleniu – sprawia to, że cena najmu jest wyższa, a rotacja w mieszkaniu mniejsza.
  • Opcja 3 – Łóżko wysuwane ze ściany (tzw. Półkotapczan), bardziej znany w czasach PRL. To jest opcja, którą wybraliśmy szczególnie, ze mieliśmy do zagospodarowania dużą ścianę na której stolarz obudował półkotapczan meblami, tak że całość stanowiła jeden element. Po rozłożeniu w meblu jest półka na książki, półki dekoracyjne jak i lampki nocne. Moim zdaniem to super rozwiązanie, które sprawia, że mieszkanie jest przestrzenne, a nie śpi się na rozkładanej kanapie. Link do półkotapczanu, który kupiliśmy znajduje się TU.

A tak całość wygląda po złożeniu i po rozłożeniu mebla. Minus półkotapczanu jest taki, że po zastosowaniu dobrego materaca, który jest ciężki całość nie tak łatwo się otwiera (np. dla drobnej kobiety).

  • Opcja 4 – łóżko chowane pod sufit – to jest bardzo interesująca opcja, niestety dość kosztowna. Jej minusem jest również to, że w przypadku mieszkania na wynajem, nie ma pewności jak wynajmujący będzie dbał o mechanizm, ani na ile jest on trwały.Łóżka chowane pod sufitem można kupić np. tu:

Pralka

Ze względu na niewielką ilość miejsca w łazience i na to, że zależało nam na tym by zabudowa kuchenna zajmowała jak najmniej miejsca, pralkę umieściliśmy po prawej stronie zabudowy z półkotapczanem w dużym pokoju. Obok pralki jest również miejsce na wiadro, mopa i odkurzacz.

Stół

Wybraliśmy biały klasyczny stolik składany z Ikei:

Do niego 2 krzesła, które można schować do dużej szafy.

Pozostałe wyposażenie:

Dodatkowo dodaliśmy elementy dekoracyjne takie jak kolorowa kanapa, stolik  i lampa. Znaleźliśmy nawet pasujący kolorystycznie telewizor.

Podsumowanie

Obecnie na Wilanowskiej mieszkają 2 osoby i nie narzekają na brak miejsca. W małym mieszkaniu bardzo liczy się pomysł jego zagospodarowania i dokładne zaplanowanie każdego metra m2 przestrzeni.

Niedługo będziemy robić home stagging i profesjonalną sesję dla tego mieszkania (zdjęcia powyżej są z naszych telefonów) – relacja już wkrótce na blogu.

3 comments

  1. […] Jak urządzić bardzo małe mieszkanie – kawalerka na Powiślu […]

  2. […] Jak urządzić bardzo małe mieszkanie – kawalerka na Powiślu […]

  3. […] Jak urządzić bardzo małe mieszkanie – kawalerka na Powiślu […]

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.