Historia słoika, czyli dlaczego warto żyć i inwestować w Warszawie

Z pochodzenia jestem z Poznania, już od prawie 10 lat w Warszawie. Lubię czasami pojechać do Poznania, ale widząc jak dobrze mieszka się w Warszawie, nie ma już dla mnie powrotu do stolicy Wielkopolski. Jak pokazują dane nie jestem jedyna. Warszawa od lat notuje wzrost liczby ludności, z innych części polski, jak również ostatnio ze wschodu.

Warszawa jest głównym ośrodkiem gospodarczym i biznesowym kraju, gdzie centrale mają największe światowe korporacje. Stolica Polski jest jedną z najważniejszych i największych metropolii w Europie Środkowo-Wschodniej o ogromnym potencjale inwestycyjnym. Wielu młodych uzdolnionych ludzi przyjeżdża do stolicy na studia i zostaje tu na stałe. Także absolwenci uczelni innych polskich miast znajdują tutaj atrakcyjniejszą pracę.

Poniżej kilka danych podanych przez warszawski ratusz:

  • Warszawa jest wiarygodnym i stabilnym partnerem do inwestycji długoterminowych. Świadczą o tym oceny ratingowe. Agencja Moody’s Investors Services przyznała Miastu rating międzynarodowy na poziomie A2 ze stabilną perspektywą, a agencja Fitch Polska S.A. przyznała Miastu długoterminowy rating krajowy na poziomie AAA również z perspektywą stabilną.
  • Według badania przeprowadzonego w 2011 r. przez Cushman & Wakefield Warszawa jest na pierwszym miejscu jako najatrakcyjniejsza lokalizacja w Europie pod względem kosztu powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu. To właśnie Warszawa jest miastem, drugim po Moskwie, które może oczekiwać największego napływu firm zagranicznych w najbliższych pięciu latach – ogłosiła firma Cushman & Wakefield w raporcie „European Cities Monitor” (2010 r.). Podaż powierzchni biurowych w Warszawie jest najwyższa w Polsce i wynosi ponad 3,8 mln m2.
  • Nie boi się kryzysu i realizuje strategiczne inwestycje, utrzymując budżet inwestycyjny na najwyższym poziomie. W latach 2007-2009 wydano ponad 6 mld zł na inwestycje i ok. 4 mld zł na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Wśród największych inwestycji jest budowa centralnego odcinka II linia metra o wartości ponad 4 mld zł, w tym 2,9 mld zł to dofinansowania z UE. Dojazd metra w dalsze lokalizacje oznacza ich rozwój  Stale wymieniany jest tabor komunikacji miejskiej oraz modernizowane są tory tramwajowe. Stale rozwija się też siec lokalnych połączeń kolejowych (SKM i WKD).

Warszawa staje się również regionalnym hubem dla startupów i nowych technologii – Google wybrał Warszawę obok takich miast jak Tel Aviw, Londyn, Madryt, Seul i Sao Paulo jak lokalizację dla swojego kampusu. Wokół kampusu na Pradze tworzy się infrastruktura dla kreatywnych jednostek i przedsiębiorstw (np. Centrum przedsiębiorczości Targowa).

Według szacunków ratusza stolica może docelowo mieć 3 mln mieszkańców – to liczba obliczona na podstawie powierzchni terenów przeznaczonych pod zabudowę w studium zagospodarowania miasta. Warszawa to najbardziej perspektywiczne miast w Polsce jeśli chodzi o rynek nieruchomości ze względu na rosnącą populację miasta co pokazuje poniższy rysunek:

Zródło: forsal.pl

Poniższe zestawienie z Gazety wyborczej jest jeszcze bardziej optymistyczne, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców.

Źródło: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,18956284,ilu-jest-warszawiakow-czy-stolica-bedzie-miec-3-miliony-mieszkancow.html

Warszawa to miasto z ogromnym potencjałem, które znacznie rozwinęło się w ostatnich czasach. Miasto nowoczesne, gdzie zarobki są najwyższe w Polsce i które przyciąga turystów i nowych mieszkańców.

Większa liczba mieszkańców Warszawy to wyższy popyt na mieszkania. Wiele osób nie będzie stać na zakup mieszkania lub będą w takim momencie życia (np. po studiach), że będą chcieli poczekać z tak ważną decyzją. Ceny mieszkań rosną z roku na rok i przy zwiększającym się popycie nie ma szansy w najbliższym czasie na zniżki cen transakcyjnych. Jest to szansa dla inwestorów, który zdecydują się podjąć decyzję inwestycyjną już teraz.

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.