Historia słoika, czyli dlaczego warto żyć i inwestować w Warszawie

Z pochodzenia jestem z Poznania, już od prawie 10 lat w Warszawie. Lubię czasami pojechać do Poznania, ale widząc jak dobrze mieszka się w Warszawie, nie ma już dla mnie powrotu do stolicy Wielkopolski. Jak pokazują dane nie jestem jedyna. Warszawa od lat notuje wzrost liczby ludności, z innych części polski, jak również ostatnio ze wschodu.

Warszawa jest głównym ośrodkiem gospodarczym i biznesowym kraju, gdzie centrale mają największe światowe korporacje. Stolica Polski jest jedną z najważniejszych i największych metropolii w Europie Środkowo-Wschodniej o ogromnym potencjale inwestycyjnym. Wielu młodych uzdolnionych ludzi przyjeżdża do stolicy na studia i zostaje tu na stałe. Także absolwenci uczelni innych polskich miast znajdują tutaj atrakcyjniejszą pracę.

Poniżej kilka danych podanych przez warszawski ratusz:

  • Warszawa jest wiarygodnym i stabilnym partnerem do inwestycji długoterminowych. Świadczą o tym oceny ratingowe. Agencja Moody’s Investors Services przyznała Miastu rating międzynarodowy na poziomie A2 ze stabilną perspektywą, a agencja Fitch Polska S.A. przyznała Miastu długoterminowy rating krajowy na poziomie AAA również z perspektywą stabilną.
  • Według badania przeprowadzonego w 2011 r. przez Cushman & Wakefield Warszawa jest na pierwszym miejscu jako najatrakcyjniejsza lokalizacja w Europie pod względem kosztu powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu. To właśnie Warszawa jest miastem, drugim po Moskwie, które może oczekiwać największego napływu firm zagranicznych w najbliższych pięciu latach – ogłosiła firma Cushman & Wakefield w raporcie „European Cities Monitor” (2010 r.). Podaż powierzchni biurowych w Warszawie jest najwyższa w Polsce i wynosi ponad 3,8 mln m2.
  • Nie boi się kryzysu i realizuje strategiczne inwestycje, utrzymując budżet inwestycyjny na najwyższym poziomie. W latach 2007-2009 wydano ponad 6 mld zł na inwestycje i ok. 4 mld zł na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Wśród największych inwestycji jest budowa centralnego odcinka II linia metra o wartości ponad 4 mld zł, w tym 2,9 mld zł to dofinansowania z UE. Dojazd metra w dalsze lokalizacje oznacza ich rozwój  Stale wymieniany jest tabor komunikacji miejskiej oraz modernizowane są tory tramwajowe. Stale rozwija się też siec lokalnych połączeń kolejowych (SKM i WKD).

Warszawa staje się również regionalnym hubem dla startupów i nowych technologii – Google wybrał Warszawę obok takich miast jak Tel Aviw, Londyn, Madryt, Seul i Sao Paulo jak lokalizację dla swojego kampusu. Wokół kampusu na Pradze tworzy się infrastruktura dla kreatywnych jednostek i przedsiębiorstw (np. Centrum przedsiębiorczości Targowa).

Według szacunków ratusza stolica może docelowo mieć 3 mln mieszkańców – to liczba obliczona na podstawie powierzchni terenów przeznaczonych pod zabudowę w studium zagospodarowania miasta. Warszawa to najbardziej perspektywiczne miast w Polsce jeśli chodzi o rynek nieruchomości ze względu na rosnącą populację miasta co pokazuje poniższy rysunek:

Zródło: forsal.pl

Poniższe zestawienie z Gazety wyborczej jest jeszcze bardziej optymistyczne, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców.

Źródło: http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,18956284,ilu-jest-warszawiakow-czy-stolica-bedzie-miec-3-miliony-mieszkancow.html

Warszawa to miasto z ogromnym potencjałem, które znacznie rozwinęło się w ostatnich czasach. Miasto nowoczesne, gdzie zarobki są najwyższe w Polsce i które przyciąga turystów i nowych mieszkańców.

Większa liczba mieszkańców Warszawy to wyższy popyt na mieszkania. Wiele osób nie będzie stać na zakup mieszkania lub będą w takim momencie życia (np. po studiach), że będą chcieli poczekać z tak ważną decyzją. Ceny mieszkań rosną z roku na rok i przy zwiększającym się popycie nie ma szansy w najbliższym czasie na zniżki cen transakcyjnych. Jest to szansa dla inwestorów, który zdecydują się podjąć decyzję inwestycyjną już teraz.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.